Юлиян Табаков представя изложбата „Небесно войнство“ в галерия „Топлоцентрала – Куб“.
В Самоков в рамките на два от почивните дни – 6 и 7 септември, ще се състои събитието „Рок, огън и мотори“ на мотополигон „Ридо“, съобщи главният организатор - Миролюба Ташова.
Тя каза, че през тези два дни ще и има концерти, които да допринесат за настроението на публиката.
Ташова посочи, че ще има огнен и светлинен спектакъл с огнен обръч, мотоизложение и училище за каскадьори. Тя добави, че мястото не е случайно избрано. По думите , „Ридо“ е историческо място, а осем каскадьори ще покажат умения.
Миролюба Ташова добави, че идеята се ражда след разговор с приятели, като решават да направят фестивалното шоу.
Входът е с билети, които могат да бъдат закупени онлайн.
Фестивалът ще се състои за втора поредна година.
Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.
Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.
Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева.
„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа.
Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.
„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание.
Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон.
Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други.
Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход
Разнообразна съпътстваща програма ще има кинофестивалът за операторско майсторство „Златното око“ в Попово, който се провежда в памет на именития български оператор Димо Коларов.
В XII-ото издание, което ще се разгърне от 15 до 19 октомври, ще бъдат представени общо 31 филма, които ще се конкурират за гласовете на журито. Други пет са отпаднали след предварителната селекция, каза Петя Габровска, член на организационния комитет за провеждането на форума.
Организаторите информират, че фестивалът ще бъде в Дома на културата „Димо Коларов“ и всички кинолюбители ще могат да гледат безплатно най-новите български филми, снимани през последните две години.
Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на Фестивала за операторско майсторство е да създаде св
Пленер „Хартията – същност и намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември.
На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.
„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков.
Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева.
В тазгоди
Експозицията ще бъде показана от 6 ноември до 1 декември и е част от цялостния проект „Виждам те“, представен в поредица столични галерии, съобщават организаторите.
„Настоящата изложба в галерия „Топлоцентрала – Куб“ цели да припомни способността за свързване с другите, която е и способността за обич. Изложбата включва обекти, разстлани в пространството подобно на пергаменти. Основен образ в нея е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа, а също и птичите пера като метафори на „ангелското“ присъствие. Припомнянето на библейския свят в съвременността за Юлиян Табаков е начин да говори за състоянието на духа в света, натежал в днешния ден от материалност, консуматорство, експлоатация и фалш“, разказват от екипа.
„Сърцевината на проекта, или казано с други думи – това, което ме вълнува като човек и се опитвам да изразя като художник, е границата между духовното и материалното, поглъщането на духа от материята и празнотата, която остава у нас, когато материята е лишена от дух и превърната в инертна маса. Намирам го за витално важна тема в момент, в който формата взема превес над съдържанието и същевременно се мултиплицира до безкрай, подлъгва сетивата, а оставя душата да тлее“, казва Юлиян Табаков.
Екипът на галерия „Топлоцентрала – Куб“ обяви отворена покана за копродуциране на изложба за 2025 г. „Спечелилият проект ще бъде показан в галерията от 4 април до 4 май, а авторите на проекта ще бъдат представени във всички комуникационни и партньорски канали на РЦСИ „Топлоцентрала“. Срокът за подаване на изложбени документи е до 4 декември 2024 г.", уточняват организаторите.
Юлиан Табаков е роден на юли 1975 г. в София. Работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е сценография в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. Режисьорският му дебют е през 2000 г. с авторския спектакъл „Три сестри” по А. П. Чехов. През 2012 г. завършва първия си документален филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.
Световни хитове от класическата и филмовата музика ще прозвучат в Разградската филхармония утре вечер. Концертната изява е част от инициативите, с които Разград чества Деня на независимостта.
На сцената ще гостуват едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин. Диригент ще бъде Левон Манукян, а концертмайстор ще е Божанка Николова, информираха от културната институция. Публиката ще чуе музиките от популярните филми „Хари Потър“, „Карибски пирати“, ще прозвучат и произведения на Бетовен, Чайковски и др, отбелязаха от филхармонията.
Георги Черкин е роден в София в семейство с музикални традиции. Още на шест години започва да свири на пиано. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. Атанас Куртев. Репертоарът на Георги Черкин включва пов
Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за 12-ата непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието.
Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.
Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Втората си позиция е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май.
Американската певица и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso е на трето място. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Please Please Please и Taste, които заемат съответно на осма и девета позиции.
Ч
Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.
Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.
По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.
Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти
Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.
Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.
Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.
Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо
Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста.
„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова.
Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".
Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж
След 1998 г. прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. Носител е на отличие „Златен век“ – за принос в развитието на българската култура, и много други награди в областта на театъра, киното и илюстрацията.
/ВСР